Nukleer Enerji Santrali

Nükleer Enerji Santrali

         Dünya nüfus her geçen gün artmakta ve bu nüfus artışına bağlı olarakta,  ihtiyaclarida  aynı oranda  artmaktadır.  Özellike son yüzyılda meydana gelen nüfus patlamaları nedeniyle gelecek için endişe verici durumların yaşanacağı tahmin edilmektedir.  Bu bağlamda insanlık için en önemli kaynak olan enerji kaynaklarida hızlı bir sekilde tuketilmekte ve şu da çok endişe vericidir ki, önümüzdeki yüzyıldan sonra fosil  kaynakların tukenecegi tahmin ve tasdik edilmiştir. Şu anda elimizde bulunun istatistik verilere bakıldığı zaman, gerçekten gelecek yüzyıldan sonra, enerji alaninda çok ciddi sorunların yaşanacağı görülmektedir.
Uzmanlar gelecekte insanlığın böyle tehlikelerle karşı karşıya kalmaması için canla başla çalışmakta ve cabalamaktadir.  En az hammadde ile yani minumum hammadde ile maksimum enerji elde etmek için bilimin ve teknolojinin sınırlarını zorlamaktadirlar. Bir yanda uzay alaninda yapılan gözlemlere diğer galaksilerde enerji arayışına yönelirken, diğer yandan da doğada bulunan ham maddelerden yararlanarak,  alternatif enerji kaynaklarına yönelik devasa çalışmalar yürütmektedirler .  Üzerinde en çok tartışılan  ve ülke gündemlerini  en çok meşgul eden en önemli enerji kaynağı olarakta nükleer enerji santralidir. Bununla ilgili çok ciddi tartismalar ve uluslararası anlasmazliklar yaşanmaktadır. Kimine göre çok tehlikeli olarak görülmekte, kiminlerine göre avantajların, dezavantajlarından daha çok olduğunu savunmakta , kimisine göre de silah sanayisnide kullandığını savunmakta ve bu da insanlık ve yerküremiz için ciddi bir sorun teşkil edildiği yönündedir.  Bununla ilgili olarakta bende sonda söyleyeceğimi en başta söylemek isterim ki bütün bu endiselerin hepsinde haklılık payı vardır. Fakat sunu da unutmamak gerekir ki insanlık , acilen bir enerji kaynağına ihtiyaç duymaktadır. Ve böyle bir enerji kaynaginada muhakak ihtiyaç vardır. Bugün yenilenebilir enerji kaynagi bu devasa nüfusun ihtiyacına cevap verememektedir. Alternatif bir enerji kaynağına ihiyac duyulmaktadir.
Nükleer Enerji Santrali ile bu sorunu , yaklaşık olarak beş yüz yıl gidereceği tahmin edilmektedir. Bir önceki  tartışmalara deginirsekte, özellikle gelişmiş ABD ,Ingiltere, Fransa , Kuzey Kore, Çin ve Rusya gibi ülkeler bu enerjiyi daha çok silah sanayisnde kullanmakla kalmayıp nükleer denemelerle insanlara gözdağı vermektedir. Birbirlerine silah alaninda üstünlük sağlama yarışması yüzünden,  insanlığı ve yerkuremizi tehdit etmektedirler. Bir diğer sorunda , güvenlik ve kontrolüdür. Eger ki güvenliği ve kontrolü en azami seviyeye çıkarılmadığı zaman , bir aksilik veya kaza, bir facia demektir. Hemde talafisi olanaksız zararlar.  Zararlarını sayarsak bitmeyecek kadar çoktur tabi, ama faydasıda öyle azımsanacakta türden değildir.  Dünya üzerinde dört nükleer santralde kazalar yaşanmış, iki tanesinin guvenligi ve kontrolu sağlanmış, fakat diğerlerinin güvenliğini sağlama gibi olanakları olmamıştır maalesef . Ukaranyadaki ile Japonyadaki . Gerçekten çok ciddi tarhribatlara neden olmuş , sadece bulunduğu çevrede değil , yüzlerce hatta binlerce kilometre öteden insanları etkilemişti.
Atmosfere karışan radyoaktif materyaller,  rüzgarlar vasıtasıyla çok uzak mesaflerdeki insanları tehdit etmişti. Ekolojik , toprak, iklim kısacası canlı ve cansız bütün varlıklar üzerinde etkisi olmuştur. Bütün bu dezanavtajlarına rağmen, avantajlarida hakeza inkar edilemez.
En başta nükleer enerji , diğer enerji kaynaklarına oranla daha az zararsizdir. Petrol , doğalgaz, kömür gibi fosil kaynaklar, nükleer enerjiye oranla  atmosferi daha çok kirletmektedir. Ayrıca suda onemlidir ki ;  çok az hammadde kullanılarak , devasa enerjiyi açığa çıkartmak ancak ve ancak , nükleer santraller sayesinde gerceklesebilir.
Velhasıl kelam ,nükleer enerji santrallerin güvenliği saglandiginda, kurulduğu alanların deprem , sel, taşkın, çığ gibi alanlardan uzak olduğu zaman vede art niyet gözetilerek kurulmadığı sürece insanlık için daha hayırlı alabileceğini düşünüyorum. Yeterki devletler akıllıca ve mantiklica politikalar izlesin.

                             Mehmet İNCİ


Yorumlar

Popüler Yayınlar